ABC pielgrzyma

KIEDY WYRUSZYĆ NA SZLAK JAKUBOWY?
Termin wyruszenia na dany szlak powinien być zależny przede wszystkim od pogody i od czasu wolnego, którym dysponują pątnicy. Najlepszą porą jest oczywiście okres letni (ciepło, słonecznie, długie pory dni, więcej dostępnych obiektów noclegowych, ale świetnym okresem może okazać się też ciepła wiosna lub złota polska jesień.



CO ZAPAKOWAĆ DO PLECAKA ?
STRONA TECHNICZNA

Ze strony technicznej spakowanie plecaka na pielgrzymkę wydaje się być bardzo prostą sprawą, jednak nie do końca tak jest. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ciężarem, dlatego trzeba zastanowić się kilka razy nad daną rzeczą, czy aby na pewno będzie potrzebna podczas naszej pielgrzymki. W plecaku powinny znaleźć się następujące rzeczy: odzież dostosowana do danej pogody, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, środki przeciw owadom, przyjmowane leki oraz apteczka pierwszej pomocy, śpiwór, latarka lub czołówka + baterie, mapa, kompas, power bank.  


UBRANIE
W zależności od pory roku należy dobierać ubrania do panujących warunków atmosferycznych. Szczególnie na szlakach północnych panują nieprzewidywalne warunki pogodowe. Należy więc przygotować się na upały, jak i na deszcze i ochłodzenie. Ubrania trzeba dobierać rozważnie i nie przesadzać z ich ilością. Zawsze warto włożyć do plecaka podręcznego ubrania w razie zmiany pogody. Odzież powinna być termiczna - przepuszczająca powietrze i oddychająca. Pamiętajmy też o płaszczu przeciwdeszczowym - jak to mówią pogoda zmienną jest i nigdy nie przewidzimy tego co nas spotka.

OBUWIE
Przede wszystkim "wygodne" - to sprawa podstawowa ! Obuwie sportowe lub trekkingowe oraz lekkie obuwie zastępcze. Jeżeli wybierasz się na szlak w porze wiosennej i letniej zaopatrz się w trapery lub niskie buty górskie. Jeżeli wybierasz górskie szlaki w dni deszczowe lub śnieżne, postaw na wysokie trekkingi, które zapewnią dobrą stabilizację kostki.

ŻYWNOŚĆ
Na pewno na pierwszy dzień podróżowania przydadzą się kanapki. Na pozostałe dni polecamy suchy prowiant, zapas wody mineralnej, świetnie sprawdzą się batony energetyczne lub czekolada oraz przekąski: orzeszki, rodzynki itp. Pamiętajmy jednak, że na trasach znajdują się sklepy, więc nie musimy przesadzać z zapasami pakowania jedzenia do plecaka zwłaszcza w upalne dni.

OZNAKOWANIE SZLAKU 
Odcinki Drogi św. Jakuba zostały oznakowane w terenie zgonie z zasadami znakowania szlaków turystycznych stosowanymi przez PTTK oraz PTT. Za utrzymanie oznakowania odpowiedzialni są wolontariusze – opiekunowie szlaków, którzy pracę tę wykonują w ramach swojego czasu wolnego. 
Oznakowanie stanowią tabliczki lub naklejki z symbolem muszli św. Jakuba (w jej różnych wariantach), jak również znaki malowane od szablonu, a także słupy kamienne. Szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę: na zachód – wszystkie Drogi św. Jakuba prowadzą wszak do jednego, wspólnego celu.

NOCLEGI
Przede wszystkim miejsca noclegowe na szlaku jakubowym znajdują się w obiektach parafialnych i klasztornych – w tym przypadku korzystanie z miejsc noclegowych możliwe jest tylko z Paszportem Pielgrzyma. Ponadto sugerowane jest złożenie dobrowolnej i życzliwej ofiary.
Korzystanie z innych obiektów takich jak schroniska młodzieżowe, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, hotele, motele, wiąże się z  wcześniejszym zgłoszeniem telefonicznym i zarezerwowaniem sobie miejsca noclegowego z co najmniej 1-dniowym wyprzedzeniem.


DODATKOWE RADY
Wybierając się na szlak Jakubowy warto zabrać ze sobą pozytywną energię! Wyprawa na Camino to niezapomniane przeżycie i doświadczenie, ciesz się tym wydarzeniem i bądź dumny ze swojego osiągnięcia. 
Warto również zabrać ze sobą swoja ulubioną książkę, która pozwoli umilić Ci klimatyczne wieczory na szlaku ! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz